YAZILIM GELİŞTİRME SÜRECİNDE ANALİZ AŞAMASI

 
Bu yazımızın içeriğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://rapidshare.com/files/294707445/ABANT_ae_ZZET_BAYSAL___Nae_VERSae_TESae_.doc
Bu linkte Office dökümanı olarak yer alıyor.YAZIMIZ BLOG İÇERİSİNDE SAĞLIKLI GÖRÜNEMEDİĞİNDEN VERİLEN LİNKTEN İNDİRMENİZ TAVSİYE OLUNUR.

Ekstra link: sky drive linkidir.

http://cid-2ad5f1530595d5a9.skydrive.live.com/self.aspx/.Public/^_ABANT%20%c4%b0ZZET%20BAYSAL%20%c3%9cN%c4%b0VERS%c4%b0TES%c4%b0.doc

Rapidden indiremeyenler buradan ulaşabilir.

 

Okul içerisinde İnternet bağlantımızda problem olduğundan resimleri image hostinglerde yayınlayamadık.O yüzden sayfada oluşucak problemlerden dolayı özür dileriz.


    

                                      ABANT İZZET BAYSAL ÜNİVERSİTESİ

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ EĞİTİMİ FAKÜLTESİ

BİLGİSAYAR VE ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİ ÖĞRETMENLİĞİ

  

YAZILIM GELİŞTİRME SÜRECİNDE ANALİZ AŞAMASI

 

 

              Bölüm:              Bilgisayar Öğretmeliği

         Anabilim Dalı:  BÖTE (ABD)

         Sorumlu:           Dr. Ercan TOP

         Tarih:                 17.10.2009

         Yazarlar:           Gökhan BAYSAL

                                     Cumali Güney SABUR

 ÖZET

 

Analiz genel tanımıyla bir içeriği, konuyu, ürünü v.s. parçalarına ayırarak, bu parçalar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Analiz kavramını bu kadar eşsiz kılan şey ise onu bu projenin baş aktörü olarak kullanacak olmamızdır. Proje içeriğimiz Php dilinde web tasarımı olması sebebiyle Php dilinin genel içeriğinden ara ara bahsedeceğiz. Web sayfası oluşturmanın günümüzdeki getirisini ele aldığımızda ne kadar kar getirisi olduğunu bariz biçimde fark edebiliriz. Web sayfamızın genel özellikleri şöyle olacaktır.

Web sayfamızda Css şablonlarını kullanarak daha hızlı ve kolay web sayfası tasarlayabilecek içerikleri oluşturacağız. Akordeon Menüler ile site içerinde daha aktif şekilde hareket edeceğiz. Hiyerarşik menü çubuğu ile sayfa içerinde kaybolma durumunu engelleyeceğiz. Rss bağlantıları site içerisindeki verileri basit tarayıcı yapıları içerisinde bile okuyabilir sürekli olarak güncel bir şekilde takip edeceğiz. Ve web tasarımı sürecini belli bir aşamaya kadar ele alacağız. Vaktimizin kısıtlı olması sebebiyle Raporumuz bitmiş bir şekle getiremedik. Bu nedenle raporumuz, hedefimizin ana hatlarını sadece belirtmektedir.

 

                           ANALİZ HAKKINDA

 

                                                                                                                                                                                                           

                  Yeni Ticaret Kanunu'nun 562. maddesinin 12. Bendine göre, "Yasanın 1524. maddesi gereğince, bu kanun yürürlüğe girdikten sonra 3 ay içinde sitesini oluşturmayan veya web sitesi mevcut ise aynı süre içinde sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özümlemeyen şirket yöneticileri 6 aya kadar hapis ve 100 günden 300 güne kadar adli para cezasına çarptırılabilir. Aynı internet sitesine konulması gereken içeriği, usulüne uygun bir şekilde koymayana da 3 aya kadar hapis ve 100 güne kadar adli para cezası verilir". (YTK,Madde 562 )

                  Yasaların da izin verdiği bu süreçte web sitesi tasarımcılığı yeni bir döneme girmiş bulunuyor. Bu dönemde bilişim sektöründe biz bilgisayar yazarlarına da büyük pay düşüyor. Fakat bu paydan yararlanabilmek, ticari deyimle bu işin kaymağını yemek için web programcılığında uzman düzeye gelmek gerekiyor. Daha doğrusu web programcılığı sürecini derinlemesine irdelemek, bu sürecin aşamalarını ele almak ve gerekli materyal ve ortamı sağlamak gerekiyor. İşte bizde web tasarımı sürecini analiz ederek bu sürecin genel içeriğinden bahsedeceğiz.

                           Peki, analiz nedir? Analiz genel tanımıyla bir içeriği, konuyu, ürünü v.s. parçalarına ayırarak, bu parçalar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Tabi bu tanım bilişim sektörüne göre anlamlı bir tanım. Edebiyat, ticaret v.b. alanlara göre bu tanımın içeriği değiştirilebilir. Analiz süreci kendi içerisinde irdelenirken sorun analizi, ilgili analizi, hedef analizi, strateji analizi gibi başlıklar altında toplanabilir. Yukarıdaki yasa gereği de gösterdiği gibi web tasarımcılığı yüksek gelir getirecek süreç içerisine girmiş bulunuyor. Bilişim sektörüne 300 Milyon $ kar getirisi.. Bu nedenle web tasarımcılığını iyi bilmeliyiz. Bu da hazırlanacak web içeriğinin analiz edilmesi gerektiğinin biz bilgisayar programcılar için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

                         Proje nedir? Standart bir metot ve yöntemle, disiplinli, iyi yönetilen, ürünlerin ya da sonuçların belirli bir bütçe ve zaman kısıtlı altında gerçekleştirilmesidir.(SAKAR, Savaş)

                        Bir projenin geliştirilmesi belirli süreçlerin harekete geçmesiyle oluşur. Bu bağlamda proje geliştirme sürecinde analiz aşamasına büyük rol düşmektedir. Web tasarımı projelerinin hazırlanma sürecinde analiz basamakları irdelenecektir. Örneğin; A adlı bir firma ürünlerinin tanıtımını sergilemek amacıyla bir web sayfasına ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle bize başvuruda bulunmaktadır. Bu sorun, yapmak istediğimiz olgular proje hazırlamamız için bir neden oluşturur. Proje hazırlanırken yapılacak en büyük hata yapılacak faaliyet belirlendikten sonra işe başlamaktır. Sorunun asıl kaynağına inmeden, sorunun sahiplerini bilmeden projeye girişmektir. Bunun için var olan durumun incelenmesi gereklidir. Projenin bu kısmında Sorun analizi devreye girmektedir.

                        Proje geliştirme aşamasını sorun analizi nasıl etkiler?  Sorun analizi kısmında neler yapmamız gerektiğini belirlemeliyiz. Mesela; Web tasarımı ile ilgili soruları ve sorunları sıralamalıyız. Sorunları neden sonuç ilişkisiyle bağlamalıyız. Bu durumu şematize etmek gerekirse;

                         


                        
                                                     

Şekil 1,0:Proje geliştirme aşamasında sorun analizi.

 

 

Strateji, hedef v.d. analiz aşamalarına konu içerinde değineceğiz.

 

AMAÇLAR

 

                Belirlenen projenin gerçekleşmesi için temel bir amaca ihtiyacımız var. Amaçlar projemizin Hedefine ulaşmasını sağlamaz sadece hedeflere ulaşmamız için bize yardımcı olur. Artık işin somut kısmına deyinecek olursak. İlk hedef hedef davranışımızı belirleyebiliriz. İlk aşamada amacımız Kullanacağımız web programlama dilinin temel gereksinimi olan yapılarını bilmek bu nedenle 10 haftalık bir süreç içerisinde php programlama dilinin temel gereksinimlerini öğreneceğiz. Peki, bu temel gereksinimler nelerdir. Bunları sorun analizi ile tespit edebiliriz. Sorulacak sorular şunlardır.

               a)Php dilinde değişken ifadeleri nasıl belirtilir?

               b)Php dilinin operatörleri nelerdir? Nasıl ifade edilir?

               c)Php dilinin mantık operatörleri nelerdir? Nasıl ifade edilir?

               d)Php dilinin birleşik atama operatörleri nelerdir? Nasıl ifade edilir?

               e)Php dilinde Fonksiyonlar nasıl ifade edilir? Nasıl sonlandırılır? İçerinde nasıl döndürülür?

               f)Php dilinde diziler nasıl ifade edilir? Genel kuralları nelerdir?

               g)Php dilinde veri gönderme yöntemleri nelerdir? Nelerde “Post” Metot’u nelerde “Get” methotunu kullanmak gerekir?

               h)Php dilinde dosya oluşturma, silme yönetimi nasıl sağlanır?

               I)Php dilinde API’ler ile nasıl çalışılır?

            

Amacımız olan web tasarımı sitemizin içeriğinin konusu uzay teknolojileri olacak. Bilgilendirme amacı olan bu site katalog sitesi olacak(e-ticaret değil).Bu sitenin hazırlanabilmesi, daha doğrusu gereken zamanda hazırlanabilmesi için bir stratejiye ihtiyacımız var. Yukarıda belirtmiş olduğum Sorun analizi ilk hafta içerisinde başlanarak her hafta iki sorunun analiz edilip çözümlenmesiyle istediğimiz web tasarımını hazırlayacak duruma geleceğimizi tahmin ediyorum. Gelecekte süreci etkileyecek olumlu veya olumsuz etkenleri bilemediğimiz için ileriye yönelik tahminlerde bulunabilirim.

               Amacımızı gerçekleştirmek süreci bir tablo haline getirmemiz gerekiyor. Öğrenilecek konular haftalık çizelgeler halinde tespit edilip web sayfası yazabilecek düzeye gelebiliriz.

               İşte bizim web tasarım sürecimizdeki Haftalık çizelgemiz:

 

 

 

 

PHP WEB SAYFASI HAZIRLANMASI SÜRECİNDE ZAMAN ÇİZEGESİ

 

                                                            

 

 

1.HAFTA

2.HAFTA

3.HAFTA

4.HAFTA

5.HAFTA

6.HAFTA

7.HAFTA

8.HAFTA

9.HAFA

10.HAFTA

Haftanın ilk günü

Değişken yapısı öğrenildi.

(=atama operatörü yapısı çözümlendi.)

Localhost araçları kullanma hazır hale getirildi. Echo ve print komutlarının işlevleri kavrandı.

Sayfa yönlendirme metotlarına giriş yapıldı. Post metoduyla sayfadaki html text’erden veri çekilme işlemleri yapıldı.

 

Standart Değişkenler tanımlandı ve uygulamalar geliştirildi.(Define)

Dizi yapısı tanımlandı. Kuralları belirlendi. Dizlerden temel fonksiyonlarıyla uygulamalar yapıldı. Ör: Count

Formlar üzerinde işlemler yapıldı.

İf,for,switch,whileforeach, Döngü yapıları uygulamalarla benimsendi.Global ve local değişken hazırlama yöntemleri öğrenildi.Fonksiyonlar üzerinde global ve local değişkenler tanımlandı.(Şu anda biz sürecin bu kısmındayız bundan sonraki yazılarım ileri yönelik yapmak istediğimiz planlardan ibarettir.)

Sayı yuvarlama,date,rastgele komutlar,Dosya bağlama gibi sürecini öğreneceğiz.

Dosyadan veri alma, dosyaya veri gönderme, dosyadaki veriyi ekrana yazdırma komutlarını göreceğiz. Dosya upload yöntemlerini göreceğiz.

Ereg ve eregi komuları ele alınacak. Cookies oluşturma işlemleri anlatılacak

Session oluşturma anlatılacak üzerinde çeşitli uygulamalar yapılacak. Örnek Uygulamalar içerisine yerleştirlecek. Css şablonlar oluştulacak web sayfası yapıları anlatılacak Veritabanı yoklaması yapılacak V ebilgi düzeyi ölçümü yapılacak.

MySql veritabanına giriş yapılacak SQL komutları görülecek ve table oluşturma işlenecek. Php kodlarıyla veritabanı bağlama yöntemleri işlenecek (VB Dillerindeki adodb yapısı gibi.)

Artık elde edilen bilgi yapısıyla web tasarımı için gerekli olan gerekli ortam ve şablonlar hazırlanmış olacak eğer hedefler beklenen ihtiyacı karşılıyorsa istenilen web sayfası oluşturulmuş olacak.

Şekil 2:Web Sayfası hazırlanması sürecinde yaptığımız ve yapmayı planladığımız aşamalar.

 

Sonuç olarak ulaşmak istediğimiz amacımız yönetim paneline sahip Katalog görünümlü Css Şablonları kullanılarak hazırlanmış, MySql veritabanı bağlantılarına sahip bir katalog sitesi hazırlamak.

 

 

EKİBİN GENEL İSTEKLERİ, EKİP YAKLAŞIMLARI VE KONU ARAŞTIRMA KAYNAKLARININ ELDE EDİLME YÖNTEMLERİ

 

 

                     Uzay teknolojilerinin ele alınması sürecinde ekip içerinde çeşitli yaklaşımlar ele alındı. Bunlardan bazıları sürecin tarihsel gelişimine yer verilmesi yani uzay teknolojilerinin tarihsel gelişiminin ele alınması. Bu ekip arkadaşımın temel görüşü, benim ise yaklaşımım uzay teknolojileri hakkında içerik bilgisi verip, içeriği interaktif (video, flash animasyonlar,3dmax nesneler(uzay araçları),Simülasyon etkinlikleriyle geliştirmek. Bu amaçla örnek olarak baz aldığımız kaynaklar Nasa Ajansının resmi sitesinden alınan içerikler, TÜBİTAK Uzay teknolojileri araştırma enstitüsü sitesinin verilerinden yararlanarak hazırlanan içerik yönetim sistemi. Sitenin genel içeriği hakkındaki tüm gereksinim ve ihtiyaçlar ekip yöneticisi Dr. Ercan Top Hocamız tarafından görüşü alınacak şekilde hazırlanacak. Uzay teknolojileri ilgili Türkiye’nin geldiği nokta ele alıncak ve site Akordeon menü şeklinde menülerle bu konuya da yer verilecek. Kullanıcıların site içeriğiyle ilgili elde ettiğimiz yorumları genel olarak üç soruya cevap aranacak şekilde düzenlendi.

                                   a)Site Gökbilimleri gibi konuları içerecek mi?(ekip dışı arkadaş)

                                   b)Site içeriğinde gezegenler vb. uzay yapıları hakkında bilgi olacak mı? (ekip dışı arkadaş)

                                   c)Site içerindeki bilgiler İngilizce ve Türkçe olarak ayrı içerik içerisinde verilecek mi? (ekip dışı arkadaş)

            Bu sorulardan da anlaşıldığı gibi belirlenen ihtiyaçların alt grupta toplanarak istediğimiz sitenin hazırlanmasında bize yardımcı olacağını tahmin ediyoruz.

 

 

 

Şekil 3:Uzay teknolojileri ile ilgili konu ve sorunların alt başlıklarda toplanması

 

İÇERİK, KULLANICI VE ORTAMLARIN ANALİZ EDİLMESİYLE SİTENİN GENEL HATLARININ ORTAYA ÇIKARILMASI

 

 

                Web sayfasında birden çok kullanıcı hesabını eklersek bu kullanıcıların yönetici(Moderatör) haklarına nasıl sahip olması gerektiğini çeşitli kurallarla yönetim araçlarıyla belirtmemiz gerekir.Site oluşturlan session yapısıyla çeşitli yönetici şekillerini belirleyecektir.Bu yapıyı Kavramsal haritalarla ifade etmek daha kolay olacaktır.

 

Şekil 4:Session yönetici ve üye yapılarının kavramsal haritası

 

KULLANICI, VERİ, İÇERİK YÖNTEMLERİNİN GEREKÇESİ

 

 

            Web sayfamızda Css şablonlarını kullanarak daha hızlı ve kolay web sayfası tasarlayabilecek içerikleri oluşturabiliriz. Akordion Menüler ile site içerinde daha aktif şekilde hareket edebiliriz. Hiyerarşik menü çubuğu ile sayfa içerinde kaybolma durumunu engelleyebiliriz. Rss bağlantıları site içerisindeki verileri basit tarayıcı yapıları içerisinde bile okuyabilir sürekli olarak güncel bir şekilde takip edebiliriz. Arşiv raporunu sayfa formu üzerinde sağ alt köşeye yerleştireceğimizi düşünüyorum. Kullanıcılar özellikle bonus kullanıcılar belirlenen zaman içerisinde ekledikleri içerikler sayesinde rapid üyelikleri kazabileceklerdir. Üyeler sürekli bilgileri takip edecek düzeyde olmalı veya sadece araştırma yapacak kimselerin uzun süre kullanmayan için belirlenmiş bir haktır.

 

 Şekil 5:Web sitesinin zaman içerisindeki kod ve bilgi yoğunluğu grafiği

 

KISALTMALAR

 

 

V.b.= Ve benzeri

V.d.= Ve diğerleri

Api=yazılım programlama arayüzü

Nasa: Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi

Rapid=Paralı üyelik sistemi veri barındırma sitesi

 

 

 

                                                        

KAYNAKÇA

 

 

 

AYDEMİR, Güneşin (Ankara) Proje Geliştirmede Mantıksal Çerçeve Yaklaşımı,

  http://www.stgm.org.tr/docs/1123442345Handbook.pdf  ,(2004)

 

Sistem yöneticisi hakları ,http://kissanotlar.blogspot.com/2009/03/sistem-yoneticisi-haklar.html ,(17. 03.09 )

 

http://www.uzay.tubitak.gov.tr/tubitakUzay/tr/about/history.asp

 

 

http://www.egitimofis.com/derslist.asp?I=S&sayfa=1(Alıntıdır.)

 

http://www.buzlu.org/images/2007/12/kavram-haritalari.png

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !